شخصیت شناسی برای ازدواج

قدرت گوش دادن
۱۳۹۵-۱۰-۲۶
ثبت نام: عصرانه دوم کافه چمونه
۱۳۹۵-۱۱-۲۵

شخصیت شناسی برای ازدواج

بکارگیری فنون شخصیت شناسی برای ازدواج را باید از مهمترین و اثربخش ترین کارکردها و کاربردهای مهارت بسیار استراتژیک شخصیت شناسی دانست. در این مقاله، این تعامل را بررسی می کنیم و به چند پرسش مهم و تعیین کننده پاسخ خواهیم داد.

بکارگیری شخصیت شناسی برای ازدواج

یکی از ضرب المثل های ما ایرانی ها اینست که «ازدواج، هندوانه ی سربسته است»!نم دانم منظور ما از این جمله دقیقا چیست؛ شاید منظور اینست که هرچه هم تلاش بکنید باز هم هیچ چیز معلوم نیست! البته امیدوارم که این گفته ی همراه با کمی طنز، به معنای بی مسئولیتی و تلاش نکردن برای رقم زدن یک انتخاب درست نباشد. اجازه بدهید کمی در این مسأله عمیق تر شویم و از زوایای مختلفی آن را بررسی کنیم. تصور کنید از یک خیابان می خواهید به طرف دیگر بروید. چشمانتان بسته نیست و کاملا باز است اما نه چپ را نگاه می کنید و نه راست را!! نتیجه سالم رد شدنتان در بهترین حالت ۵۰-۵۰ است! البته اگر زنده بمانید تازه. حال پاسخ سربسته بودن هندوانه ی ازدواج نیز همینگونه است؛ ما به خانواده، پول، زیبایی، تحصیلات، شغل، اموال و املاک فرد مقابلمان می نگرید و بر اساس آن، ناخودآگاه شریک زندگی مان را انتخاب می کنیم؛اما یک نکته را کمتر توجه می کنیم: شخصیت او!! شخصیت او یعنی ذات درونی او؛ همان چیزی که شاید خود فرد هم از آن غافل باشد چه برسد به شما.

شما با ذات شخصیتی فرد ازدواج می کنید

واقعیت آنست که شما با ذات شخصیتی یک فرد ازدواج می کنید نه با الفاظ او؛ نه با اموال او و نه با جایگاه خانوادگی او؛ و خوشبختی شما در گرو رفتارهای ذاتی اوست! رفتارهای ما در شرایط مختلف ممکن است تغییر بکند. ما نسبت به شرایط زمانی و مکانی، واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهیم. در ورای این رفتارها یک شاکله و الگوی برتری وجود دارد که همان ذات شخصیتی ماست. ذات شخصیتی ما به سختی قابل تغییر است و حتی در بیشتر موارد غیرممکن است که تغییر بکند.

واقعیت تلخ ازدواج های کنونی

قبل از ازدواج، یا همان دوران نامزدی، و اصولا در جلسه خواستگاری و در دیدارهای آشنایی، هیچکس شخصیت ناسالم خویش را نشان نمی دهد؛ این خصوصیت مشترک همه ماست که می خواهیم خودمان را همیشه بهتر و بهتر نشان دهیم؛ چرا که خودمان را بهتر تصور می کنیم؛ یعنی ذهن ما تصویر خوب و دوستداشنی از شخص ما دارد. در جلسه خواستگاری و در دوران آشنایی، هر طرف، در بهترین حالت، ویژگی شخصیت سالم خویش را ابراز می کند. نه اینکه لزوما دروغ بگوید؛ بلکه ناخودآگاه او، نفع را در بروز ذات سالم خویش می بیند! و دلیل بسیاری از روابط ناکام و ازدواج های بدفرجام دقیقا همین است! حال راه حل چیست؟ راه درست آن است که ما از مهارت شخصیت شناسی برای ازدواج خود، ازدواج اطرافیان، دوستان و خصوصا فرزندان خود استفاده کنیم. با شناخت شخصیت آدم ها، می توان رفتارهای آنها را در حالت های مختلف پیش بینی کرد! جالب نیست که ما تیپ شخصیتی داریم که ابراز علاقه اش عصبی گونه است؟ جالب نیست که جزئی بینی یک تیپ شخصیتی، در مسیر ابراز عشق اوست؟

می گویند: «ازدواج هندوانه ی در بسته ست»؟! وقتی شخصیت شناسی را بلد باشیم حتما در مقابل این جمله گارد خواهیم گرفت!

شخصیت شناسی برای ازدواج

شخصیت شناسی به ما می آموزد هر فردی در مدل های رفتاری خودش چه سبکی را در پیش می گیرد و در هر موقعیت چه رفتاری از خود بروز می دهد شخصیت شناسی به ما می آموزد در زندگی و ارتباطات مختلف با این فرد، با چه دست اندازهایی قطعا مواجه هستیم؛ چه نقاط ضعفی دارد و چه ویژگی های مثبتی در او هست شخصیت شناسی برای ما مشخص می کند که آیا خودمان نیز بر اساس ویژگی های شخصیتی مان می توانیم با چنین فردی زندگی تعامل بخشی داشته باشیم یا خیر؟! ذات شخصیتی انسانها، رازهای خیلی بزرگی برای ما دارد! گوش سپاریم!

پاسخ به یک سوال مهم

سوال مهمی که شاید از خود پرسیده باشید این است که: «آدم ها عوض می شوند؛ پس شخصیت شناسی همیشه جوابگو نیست!! قبول دارید؟؟»

جواب این سوال مهم را باید اینگونه عرض کنیم: آدم ها اصلا عوض نمی شوند؛ شما هیچ کس را نمی توانید تغییر بدهید؛ ذات شخصیتی آدم ها بعد از یک سنی، قابل تغییر نیست! شما در بهترین حالت، با تلاش کردن و صبوری و مدارا می توانید خودتان را رشد بدهید یا طرف مقابلتان را در مسیر رشدش، یاری کنید! این یاری گری، به معنای تغییر دادن نیست؛ معنای درست آن، تعالی بخشی است. چرا که هر فرد در ذات شخصیتی خود می تواند در لایه سالم شخصیتی باشد یا در لایه ناسالم و منفی شخصیت اش و یاری گری و همراهی ما، در یک شرایط مساعد و مطلبوب، تنها می تواند به شریک زندگی مان کمک کند که شخصیت خودش را متعالی تر سازد. در ویدئوی زیر به تجربه ی یکی از مشاوره های شخصیت شناسی ام پرداخته ام و چند نکته در خصوص استفاده از شخصیت شناسی برای ازدواج را مطرح کرده ام که می توانید مشاهده کنید.

فیلم شخصیت شناسی در ازدواج / مهدی زارعی

برای دانلود این ویدئو کافیست اینجا کلیک کنید

دانلود فیلم مهدی زارعی

سوال خیلی مهمتر

مسأله ی مهمتری هم هست که حتما باید به آن توجه اکید و دقیق داشته باشید. سوال اینست: مدل های شخصیتی شناسی بسیاری که وجود دارند آیا هر کدام این توانایی و قدرت را دارند که ذات آدم ها را نشان دهند؟ و آیا می توانند به ما برای شخصیت شناسی برای ازدواج کمک کنند؟ پاسخ این سوال را باید صراحتا اینگونه عرض کنیم: به هیچ وجه! مدل ها و آزمون ها مختلفی برای تعیین شخصیت افراد ابداع شده اند؛ مانند مدل mbti که شامل ۱۶ تیپ شخصیتی می پردازد و یا مدل disc که چهار مدل شخصیت را بررسی می کند؛ اما بی پرده باید بگوییم که این مدل ها، عموما رفتارشناسی یا عملکردشناسی می کنند نه ذات شناسی!

پس کدام مدل پاسخگوست؟!

مدلی که در مجموعه ماشین زمان، محور بحث شخصیت شناسی ست، «انیه گرام» نام دارد. این مدل، قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال دارد و در چند دهه گذشته، به عنوان یک علم آکادمیک در تمام دنیا در حال گسترش بوده است! در امریکا آنقدر شناخته شده است که آگهی های استخدامی را بر اساس آن تهیه می کنند و در فرم های ازدواج، از آن برای انتخاب همسر نیز بسیار بهره می گیرند! انیه گرام، با ذات شخصیتی، همان نهاد تغییر ناپذیر آدم ها، روبروست نه رفتارهای صرف و تغییر پذیر آنها و اصلی ترین تمایز آن با سایر روش های شناسایی تیپ شخصیتی همین نکته است!

یک سوال دیگر: فقط قبل از ازدواج؟؟؟

ممکن است بپرسید: من که ازدواج کرده ام چه؟! آیا شخصیت شناسی برای یک فرد ازدواج کرده هم کارایی دارد؟ پاسخ سوال اینست: بله؛ درست است که شخصیت شناسی قبل از ازدواج بسیار اهمیت دارد؛ اما بکارگیری شخصیت شناسی برای ازدواج تنها منحصر به قبل از ازدواج نیست؛اما اگر شما فردی متأهل هستید حتما با دست اندازهای کم و بیشی در زندگی خانوادگی تان مواجهید؛ شاید از برخی رفتارهای خودتان شاکی باشید و علت آنرا ندانید و شاید هم از بعضی رفتارها یا واکنش های همسرتان ناخشنود باشید؛ شخصیت شناسی حتما حرف های زیادی برای شما دارد و حتما کیفیت روابط خانوادگی شما را بهبود می بخشد. این مهارت شما را قادر می سازد که حساسیت های مختلف شخصیت همسرتان و گره های اساسی رفتارهای او که برای شما ممکن است تبدیل به یک چالش شوند را بهتر مدیریت کنید و زتدگی خانوادگی خودتان را متعالی سازید.

شخصیت شناسی به بهبود روابط عاطفی، خانوادگی و اجتماعی و حتی اقتصادی شما بسیار کمک می کند. جهت دریافت اطلاعات و آموزش های بیشتر با شبکه های اجتماعی ماشین زمان همراه باشید.

MACHINEZAMAN-TELEGRAM

تلگرام ماشین زمان

1 دیدگاه

  1. ممنون از سایت خوبتون. من هم توی سایتمون آموزش های زیادی گداشتم
    به سایت من هم سر بزنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.