عبور از سد «ترس از سخنرانی»: ۵ راهکار مؤثر

رادیو استراتژی؛ برنامه سوم: اثرات و فواید شخصیت شناسی(۱)
۱۳۹۵-۰۷-۱۸
کاربرد مهارت شخصیت شناسی در فروش
۱۳۹۵-۰۸-۱۹

عبور از سد «ترس از سخنرانی»: ۵ راهکار مؤثر

مرگ، همیشه جزو بزرگترین ترس های بشر بوده است. اما باید به شما بگویم که ترس بالاتری هم نسبت به مرگ وجود دارد؛ بر اساس پژوهش های انجام شده، ترس از سخنرانی، در درجه بالاتری از ترس نسبت به مرگ قرار می گیرد. در جلوی یک جمع ایستادن و سخن گفتن واقعا وحشتناک بنظر می رسد. تصور کنید: همزمان تعداد زیادی صورت های رنگ به رنگ در برابر شما قرار می گیرد که هر صورت نیز دو چشم دارد. بعضی از این چشم ها به چشم شما خیره شده اند؛ برخی حالت های معناداری به خود گرفته اند؛ برخی اصلا به شما انرژی مثبتی نمی دهند و همه اینها، در شما احساس های مختلفی ایجاد می کند؛ احساس هایی که شاید برایتان خیلی ناشناخته باشد و به دنبال خود، سردرگمی و استرس و فشار بوجود آورد.

دلیل بزرگ ترس از سخنرانی

از دلایل بزرگ تولید ترس در ما نسبت به سخنرانی، نگرانی ما درخصوص رد شدن و پذیرفته نشدن از جانب مخاطبین و حضار است. ما با سخنرانی خود می خواهیم مفهومی را منتقل، نکته ای را باز و موعظه ای را بیان کنیم و هیچ دلمان نمی خواهد که سخنمان بی اثر باشد و کسی را جذب نکند. این مسأله وقتی بسیار خودنمایی می کند که قرار باشد در مقابل جمعی شناخته شده و یا متخصص، سخنرانی کنیم؛ می ترسیم که نکند نکته ای بگوییم که اشتباه باشد. یا افراد متخصص مقابل ما، راه بهتر و جدیدتری بلد باشند.

speech-fright-04

چه باید کرد؟

هدف از این مقاله، ارائه راهکارهای مؤثری است تا بتوانیم ترس خود را نسبت به سخنرانی خواه قبل از ارائه و خواه حین سخنرانی، مدیریت کنیم. در ادامه پنج نکته ای را بررسی می کنیم که مطمئنا با بکارگیری آنها می توانید بر ترس از سخنرانی غلبه کنید و ارائه بهتری داشته باشید.

یک. سخنرانی های کوچک اما متعدد

هرچه تجربه سخنرانی تان بیشتر شود، ترس شما کمتر می شود. این قانون طبیعت است: تجربه های ما تولید باور می کند؛ ما وقتی چندبار یک کار را انجام می دهیم، ناخودآگاه باور می کنیم که این کار برای ما دیگر خیلی راحت شده است. دقیقا همان حسی که چند ماه بعد از شروع رانندگی در ما ایجاد می شود؛ ما روز اول، می ترسیدیم که ای وای اگر وسط خیابان یکدفعه کسی بپیچد جلوی من، چکار کنم؟! اگر نتوانم اتومبیل را کنترل کنم چه؟! اما بعد از تجربه های مختلف رانندگی در شرایط و مکان های متفاوت، خیلی کمتر نگران ترس های گذشته مان خواهیم شد. سعی کنید از هر موقعیتی ولو ظاهرا کم ارزش بنظر بیاید برای سخنرانی کردن استفاده کنید؛ در جمع ها و مهمانی های خانوادگی؛ در بین همکاران در محل کار؛ در مراسمات مختلف عزا و شادی و در کانون ها، انجمن ها و تشکل های فرهنگی و اجتماعی مختلف که به فراخور علایقمان در آنها عضو هستیم.

دو. آمادگی، آمادگی، آمادگی

همیار اصلی شما در سخنرانی، آمادگی شماست. این آمادگی هم تسلط به محتوایی ست که می خواهید ارائه کنید و هم  نوع و سبک ارائه شما. باید پیرامون محور اصلی سخنرانی تان، اطلاعات کافی و مناسب جمع آوری و تنظیم کرده باشید. پس از آن شروع کنید به تمرین کردن، سپس تمرین کردن و باز هم تمرین کردن. تمرین، به شما قدرت فوق العاده ای تزریق می کند تا با اعتماد بنفس دوچندان وارد کارزار سخنرانی شوید و هر مانعی را در مقابل خود، به دو نیم کنید.

 

سه. مثبت اندیشی کنید!

موفقیت های ما، ابتدا در ذهن ما رخ می دهند؛ دقیقا همان فرایندی که برای ناکامی های ما نیز اتفاق می افتد. به ذهنتان باید مسلط باشید. بجای آنکه به خودتان بگویید “وای نمی تونم جلوی این جمع سخنرانی کنم؛ خیلی می ترسم” به خودتان بگویید ” اینم یه فرصتیه برای من که بتونم ایده ها و نکاتی که به ذهنم میرسه رو برای این جمع بگم”. بهرحال قرار نیست شما صفر تا صد موضوع را بلد باشید و قرار هم نیست ک هر آنچه را بلد هستید به یکباره اینجا ارائه کنید.

 

speech-fright-self-image02

چهار. تجسم خلاق

قبل از آنکه شروع به سخنرانی کنید و اساسا قبل از آنکه به محل سخنرانی وارد شوید از قدرت تجسم خلاق حتما بهره بگیرید. چگونه؟ خودتان را در حالتی در نظر بگیرید که خیلی راحت و روان در حال سخنرانی هستید و همه حضار به وجد آمده اند و شما را به خوبی در تمام مدت سخنرانی همراهی می کنند و وقتی سخنرانی تان به انتها می رسد همگی به افتخارتان کف می زنند و شما با یک غرور و شعف خاص، سخنرانی تان را به پایان می برید.

 

پنج. باور به اینکه: «هیچکس کامل نیست»

همه ما در درون خود، نوعی کمال گرایی ناخودآگاه داریم. دلمان می خواهد فراتر از حد انتظار ظاهر شویم. در سخنرانی باید برای خودتان این باور را جا بیاندازید که هیچ سخنران کاملی وجود ندارد. چه بسیار سخنرانان مشهوری که خطاهای فاحش در سخنرانی خود می کنند؛ حتما شاهد گویندگان تلویزیونی معروفی بوده اید که کلیپ های اشتباهاتشان هنوز که هنوز است دست به دست می چرخد. “می خواستم نکته ای بگویم یادم رفت” جمله ی بسیار رایجی است که حتی از زبان سخنرانان بزرگ دنیا هم ممکن است بشنویم و چیز عجیب و غریبی نباشد. پس در سخنرانی، کمال گرایی نکنید و به خودتان بگویید: هیچکس کامل نیست!

speech-fright-03

دو نکته استراتژیک

با وجود بهره مندی از این پنج راهکار، لازم است دو نکته مهم را همیشه مدنظر داشته باشید:

نکته اول: این نکته را باید مورد توجه قرار دهیم که ترس ها و استرس های ما قبل یا حین سخنرانی، برای مخاطبان مان، قابل مشاهده نیست. هرچند اثرات ترس، تا حدودی در زبان بدن ما تأثیر می گذارد، اما حضار، کمتر در آن حد خودآگاهی هستند که بتوانند ببینند در درون شما چه می گذرد. پس باکی از لو رفتن ترستان نداشته باشید.

نکته دوم: ترس از سخنرانی، چیزی نیست که بطور کامل از بین برود. در هر صورت شما در دنیای سخنوری، مکان های جدید، مخاطبین متفاوت و موضوعات مختلفی را تجربه خواهید کرد و این نو بودن و تفاوت ها، به دلیل ناشناخته بودن و یا شناخت کم، ناخودآگاه برایتان دلهره آور است. ضمن اینکه اندکی ترس و استرس حتما برای تقویت کیفیت ارائه شما ضروری است؛ بر اثر استرس مثبت، کنش و واکنش های شیمیایی مختلفی حین سخنرانی در بدن شما رخ می دهد که جلوی اتفاقات ناخوشایندی مانند عطسه ها و سرفه های آزار دهنده را می گیرد. بنابراین بخاطر داشته باشید که هدف ما از بکارگیری این پنج راهکار، از بین بردن کامل ترس از سخنرانی نیست؛ بلکه ما بدنبال مدیریت و کنترل ترس خود باید باشیم.

این راهکارها را بکار بگیرید و یک سخنرانی راحت و حرفه ای تر ارائه کنید!

 

machinezaman

.

همیشه و همچنان عالی باشید

.

zarei-09

من، مهدی زارعی هستم؛ تخصص اصلی ام «شخصیت شناسی در مذاکره و مهارت های ارتباطی» است و از حوزه های مهمی که متمرکز بر آن هستم طراحی و تنظیم «استراتژی های ذهنی» است. تخصص؛ یعنی اینکه آموخته هایت و دانش خود را تبدیل به «مهارت» کنی. من با دانش و مهارت هایم، «زندگی» می کنم. اطلاعات بیشتری در باره من و مجموعه آموزشی ماشین زمان را می توانید در قسمت درباره ما سایت بخوانید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.