موتور انگیزه خود را همیشه روشن نگه دار؛ پنج نکته کاربردی

فیلم: شخصیت شناسی و کارآفرینی
۱۳۹۵-۰۹-۰۱
بهترین تیپ شخصیتی
۱۳۹۵-۱۰-۲۰

موتور انگیزه خود را همیشه روشن نگه دار؛ پنج نکته کاربردی

به نام خدا؛ سلام! همه ی ما کم و بیش درجای جای زندگی خود با مسأله ی کم انگیزگی و نداشتن انگیزه کافی مواجه شده ایم. مثلا فردی را در نظر بگیرید که می خواهد لاغر بشود؛ به چند متخصص تغذیه و سلامت هم مراجعه کرده است و نسخه های خیلی عالی هم در اختیار دارد اما انگیزه ی اجرا و شروع را ندارد و هیچ اتفاقی هم درلاغری او نمی افتد. یا یک دانشجوی سال آخر کارشناسی که قصد دارد در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کند؛ همه منابع را پرس و جو و بهترین آنها را تهیه کرده است اما باز مشاهده نمی کنیم که بنشیند و شروع کند به خواندن و تلاش کردن. چرا؟! این شروع نکردن ها، این اقدام نکردن ها و این انگیزه نداشتن های ما، دلایلی متعددی دارد که می توانیم ساعت ها در مورد آن بحث کنیم. در این نوشتار، قصد دارم چند راهکار عملی و کاربردی به شما معرفی کنم که بتوانید موتور انگیزه خود را روشن کنید و همیشه روشن نگه دارید.

هدفسازی

همه ما هدف هایی را برای خودمان درنظر گرفته ایم؛ مثل همان لاغرشدن و یا قبولی در آزمون کارشناسی ارشد و یا کسب درآمدهای بالاتر، اینها تا وقتی که در ذهن ما فقط هستند و تا وقتی به صورت دقیق، مشخص و معین نشده اند، به ما انگیزه نمی دهند. هدف داشتن باید فراتر از ذهن ما برود؛ باید بدانیم دقیقا چه می خواهیم؛ تا کی باید آنرا داشته باشیم؛ راه های رسیدن به آن کدام است؛ آنرا مرحله بندی کرده باشیم و به طور کلی باید «هدفسازی» کنیم. هدفگذاری کافی نیست، باید هدفمان را در چرخه ی هدفسازی وارد کنیم و نهایتا یک هدف چکش خورده ای داشته باشیم که همه چیز را برای ما مشخص و واضح بیان کند. اجرای فرایند هدفسازی حتما انگیزه شما را دو چندان می کند.

goal-01

بنویس

هدف ات را نوشته ای؟ روی کاغذ آورده ای؟ می توانی در مورد این هدفت، چند خط روی برگه بنویسی و توضیح بدهی و مراحل رسیدن به آن را ترسیم بکنی؟ اگر جواب شما خیر است، حتما همین الان دست بکار شوید و همه جزئیات اهدافتان را مکتوب کنید. نوشتن، به شما انرژی می دهد و انگیزه های شما را شکوفا می کند.

 

بیشتر دانستن

در مورد کاری که می خواهید انجام دهید بیشتر بدانید. اطلاعات بیشتری کسب کنید. مثلا بروید عکس ها و فیلم ها و نوشته ها و مقالات مختلفی که در مورد آن وجود دارد را نگاه بیندازید. جزئیات بیشتر، روح انگیزه را در شما می دمد. هر چه بیشتر بدانید، بیشتر انگیزه پیدا می کنید و سریعتر به اهدافتان می رسید. دلیل آن هم این است که جزئیات بیشتر، به ضمیرناخودآگاه شما قدرت بیشتری برای پیگیری اهدافتان خواهد داد.

 

از کم شروع کنید

ما حتما باید بزرگ فکر کنیم. حتما باید اهداف بزرگ داشته باشیم. از هدف بزرگ اصلا نهراسید. داشتن اهداف بزرگ؛ اهدافی که شما را به لرزه می اندازد، بسیار بسیار پسندیده و درست است؛ اما فراموش نکنید که باید کوچک شروع کنید، از کارهای کوچک، از مراحل آسانتر حتما شروع کنید. اینگونه، هم انگیزه ی شروع دارید و هم در ادامه مسیر، با انگیزه خواهید ماند. اگر از کارهای بزرگ شروع کنید، ضمیر ناخودآگاه شما همراهی خیلی کمی خواهد داشت؛ چرا که کار بزرگ، برای او مساوی ست با خطر؛ مساوی ست با برهم خوردن وضعیت آرامش و امنیت شما. کارهای کوچک کوچک، باعث می شود سریعا به یک خودباوری برسید که: «می توانید» و این توانستن های کوچک، به شما انرژی های مقطعی تزریق می کند و انگیزه تان را همیشگی حفظ خواهد کرد.

 

ارزیابی مستمر

خودتان را ارزیابی کنید. ببینید الان کجا هستید؟ چقدر پیشرفت داشته اید؟ نقاط قوت و ضعف شما چه بوده است؟ باید از زوایای مختلف خودتان را بررسی کنید و در ادامه راه، تلاش کنید بهتر از قبل باشید و راهکارهایی برای رفع ضعف ها و کمبودهایتان درنظر بگیرید. ارزیابی، از مهمترین عوامل انگیزه بخشی شماست که افراد کمی آنرا اجرا و پیگیری می کنند و به همین دلیل هم هست که افراد خیلی موفق دنیا، همیشه انگشت شمار هستند. شما می خواهید جزو این دسته افراد خیلی موفق باشید یا … ؟ انتخاب همیشه با خود شماست!

1 دیدگاه

  1. الناز.ح گفت:

    واقعا عالی بود مرسی از استاد زارعی.همیشه باعث انگیزه میشن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.